Sida 1 av 1

lillasidodörrsrutan

Postat: 16 nov 2004 11:06
av Rille
den lilla sido rutan har gått sönder nu undrar jag hur man kan byta den.. hur skall man göra, någon som kan förklara??? det är på passagerarens sida.
:shock:


MVH Rille

Postat: 16 nov 2004 12:04
av 212 Kjell Carlsson
Det är ganska enkelt.
Är gummilisten hel? I så fall fixar du rutan på en skrot( ca 50:-)
Sätt gummilisten på plats i dörren. I springan där fönstret ska sitta lägger du ett rep, sen trycker du det nya fönstret mot listen, samtidigt som du drar i repets båda ändar. Går lättast om du gör det på insidan. Är gummilisten hård, så kan du smörja den med lite fett innan du sätter i rutan. Det går lättare då. Det är lättast om man är 2. En som trycker rutan mot listen och en som drar i repändarna.
Lycka till
Kjell #212#

PS Såg att du bor i Eslöv, har du problem så hjälper jag gärna dej.
Bor i Asmundtorp 2,5 mil från Eslöv. Jag har bytt på en av mina, och det var ganska lätt.
DS

Postat: 17 nov 2004 10:11
av Rille
tack för hjälpen nu skall jag bara hitta en ruta också, jag hitta en på en skrott i bosarp men han skulle 250 spänn lite väl häftigt tyckte jag undrade om du visste någon som kanske har ett sådant glas. ps. är ute efter en backspegel till passargerar sidan också

Postat: 17 nov 2004 11:05
av 212 Kjell Carlsson
Returbilen i Malmö
Kolla www.returbilen.se
Finns även på SKAFA i Landskrona och Tekomatorps bilskrot.

Hör av dej, om du behöver hjälp.

Kjell #212#

Postat: 17 nov 2004 11:42
av Rille
tackar fick allt för 300 på returbilen ska åka o köpa det nu.. hör av mig om jag behöver hjälp :)

mvh rille