Sida 1 av 1

Vilka modeller har inte servostyrning?

Postat: 23 jun 2015 22:06
av 422 Bjorn Bohme
Fråga ett: Finns det 440/460/480 utan servostyrning?

Fråga två: Om det finns, går det att flytta över styrningen utan servo till en 480 Turbo -88 utan att något behöver modifieras?

Anledning: Jag håller på att lätta ovannämnda bil och vill ha mer plats i motorrummet för framtida ändringar.

Med vänliga hälsningar, Björn

Re: Vilka modeller har inte servostyrning?

Postat: 22 jul 2015 09:56
av Mogge
Hej!

Jag tittar i den eminenta reservdelskatalogen från klubben.
440/460 finns utan PS (Power steering)

3446540 heter styrsnäckan.
Finns dock inga not om vilka marknader. Sök på laga eller motsv så kanske du kan hitta något. Annars är det nog lättare att bara skrota hydrauliken och använda samma snäcka. Den är ju inte mycket större.

//Jonas

Re: Vilka modeller har inte servostyrning?

Postat: 23 jul 2015 08:57
av 422 Bjorn Bohme
Hej Jonas,

tack för ditt svar. Anledningen till att jag vill ha den korrekta styrväxeln är för registreringsbesiktningen, så de inte klagar på anslutningar som inte går någonstans. Bildelsbasen hade ett par styrväxlar liggandes till 440 utan servo, ska nog ta hem en sådan.

Tack igen, Björn