Sida 1 av 1
Vad har jag
Postat: 11 jun 2004 01:21
av Sellgren
Jag undrar vad det är förnågot reglage som jag har sittande i mitt konsolen ovanför askkoppen, det sitter slangar ibak på den och jag tror att det är någon strypning för spolarvätskan

har kollat det men jag märker inte så mycket skillnad
Re: Vad har jag
Postat: 11 jun 2004 09:18
av Dan.P
Sellgren skrev:Jag undrar vad det är förnågot reglage som jag har sittande i mitt konsolen ovanför askkoppen, det sitter slangar ibak på den och jag tror att det är någon strypning för spolarvätskan

har kollat det men jag märker inte så mycket skillnad
Någon har kanske trimmat den med en strypventil till styrenheten med höjt laddtryck som följd.
Postat: 11 jun 2004 21:37
av Sellgren
Nej den har inget med laddtrycket att göra. Symbolen som sitter på ser ut som ställbar ljuskägla men jag har provat och märker ingen skillnad. Slangarna bakom är genomskinliga och det ser ut som att det är spolarvätska i dem.
Postat: 14 jun 2004 11:41
av Gäst
Kan det inte vara höj och sänk för ljuset om man har tung last bak,det hade jag på en Peugeot?
hopp
Postat: 14 jun 2004 11:43
av Hej
Kan det inte vara höj och sänk för ljuset om man har tung last bak,det hade jag på en Peugeot?
Postat: 14 jun 2004 22:14
av Sellgren
Har kollat lite närmare på reglaget nu och det verkar vara ställbar ljuskägla. Jag kollade även i pop-up lysena och det verkar vara urkopplat och det fattas saker till styrningen av ljuskäglan.
Vred
Postat: 09 jul 2004 16:48
av Christer Nilsson
Det är ett vred till att ställa in höjden på strålkastarna. Det var ganska vanligt att 480 var utrustade med detta i Tyskland. Har ej sett det på några andra marknader... Mycket ovanligt i Sverige. Kollade för länge sedan om man kan montera det i efterhand och det är fullt möjligt men väldigt dyrt!
MVH
/CN