Sida 1 av 1
Laddningslampan lyser
Postat: 07 jan 2005 14:04
av vit
Minladdningslampa lyser och batteriet laddas ur på ca 5mil. Kan man byta kolen utan att ta loss generatorn eller ska man ta loss och byta rem på en gång?
Postat: 07 jan 2005 14:28
av Mogge
Hej!
Om laddningslampan lyser är det oftast fel i generatorn, men om kolen är slut brukar inte lampan lysa (om jag inte är ute o seglar)
Men kolen kan du plocka ut genom kolhållaren, sitter med ett par skruvar. Du behöver alltså inte ta loss generatorn.
Har du en VALEO generatorn så är det inte ovanligt med diodfel, det är ett typiskt fel när laddningslampan lyser. Har du tillgång till voltmätare så mät på den lilla röda sladden, och på den stora röda. Spänningen ska vara lika stor på dessa poler (motorn igång, gärna lite varv)
Om du konstaterar fel på din generator, försök skaffa en beg bosch på skroten i stället (passar rakt av)
Mvh Jonas
Postat: 10 jan 2005 18:31
av yo84
Det kan vara kolen som är slut..men ifall inte så skruva isär generatorn och kolla lödpunkerna där lindningen är fäst..på min Valeo hade lindningen gått av precis brevid..lödde ihop och prima fiskelina
